Home › Produkty niskowęglowodanowe i niskotłuszczowe

Produkty niskowęglowodanowe i niskotłuszczowe

Dzisiaj chciałbym przedstawić diety niskowęglowodanowe (spożywanie węglowodanów ogranicza się nawet do 20 g każdego dnia). Poza tym zwiększona zostaje podaż innych elementów, np.: w diecie doktora Atkinsa – białka, w diecie profesora Kwaśniewskiego – tłuszczu.

Plusy:
- gwałtowna redukcja masy ciała
- nie ma uczucia głodu
- nie na ma potrzeby liczenia kalorii a także ograniczać ilości porcji

Wady:
- duża ilość dostarczanych tłuszczów zwierzęcych oraz cholesterolu - sprzyja dolegliwością sercowo-naczyniowym
- deficyt błonnika pokarmowego sprzyja zaparciom, a także chorobom nowotworowym
- brak zbilansowania w diecie, wywołuje niedobór wielu elementów pokarmowych
- bardo duża ilość protein zwierzęcych być może skutkować zakwaszeniem organizmu oraz obciążenia narządów wewnętrznych, np. wątroby, serca czy stawów.
Pod pojęciem „dieta” rozumiemy określony sposób odżywiania, którego celem jest zachowanie zdrowia i sprawności organizmu. Najczęściej jednak wyraz ten kojarzy się tylko z zrzucaniem wagi i w tym kontekście najczęściej jest ono używane. Istnieje wiele rodzajów diet, których założeniem jest spadek masy ciała. I choć większość z nich należy zaliczyć do efektywnych, to nie zawsze są one bezpieczne dla dla nas. Najważniejsze jest to ażey trzymać się zamierzonego planu i nie dać się namówić na drobne podjadanie na imprezach czy zjazdach rodzinnych. Na nieszczęście utrata wagi nie jest łatwa ale efekty będą nas zadowalać przez długi czas.
Przedstawił:: creme x aumentare il seno