Home › Kleszcz to owad

Kleszcz to owad

Jest ich bardzo dużo. Czają się w wysokich łąkach, na drzewach i krzewach. Są też przynoszone przez zwierzęta. Wbijają się w skórę szybko i bezboleśnie, zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy kiedy. Zauważamy go dopiero, gdy urośnie do dużych rozmiarów, a skóra wokół ukąszenia zaczyna swędzieć. Jakzabezpieczyć się przed ugryzieniem i jak postąpić w sytuacji ukąszenia? Przede wszystkim, najistotniejsza jest profilaktyka. Aby ochronić się przed ukąszeniem, wybierając się do lasu lub na łąkę należy zawsze ubierać zabudowane obuwie, koszule z długim rękawem i długie spodnie. Głowę również trzeba ochronić kapeluszem.

Na rynku dostępnych jest wiele środków zapobiegających ugryzieniom, które rozpyla się wprost na skórę. znakomite rezultaty przynosi też olejek herbaciany oraz tymiankowy, kleszcze bowiem nie znoszą ich zapachu. Wystarczy tylko kilka kropel. co począć, jeśli jednak mimo wszystko kleszcz nas ukąsi? Przede wszystkim należy go usunąć.

fałszem są zalecenia o wykręcaniu kleszcza.

Jedyną radą w tej kwestii jest usunięcie go odkażoną pensetą, szybkim i zdecydowanym ruchem. Ważne, by kleszcz wyszedł ze skóry w całości. Skórę wkoło ukąszenia należy bacznie obserwować, a w przypadku pojawienia się czerwonego rumienia naokoło miejsca ukąszenia, trzeba szybko udać się do doktora. Kleszcze roznoszą bowiem groźne choroby, jakimi są odkleszczowe zapalenie mózgu, czy też borelioza, na którą współcześnie nie ma lekarstwa. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Wystarczy zachować odrobinę zdrowego rozsądku i działać pewnie w przypadku ugryzienia..
Źródło: Wózki zakupowe producent