Home › Kilka ciekawostek o operacji

Kilka ciekawostek o operacji

Operacja uszu, nazywana też w medycznym nazewnictwie otoplastyką, jest jednym z najczęściej wykonywanych operacji medycyny plastycznej.

Problem związany z odstającymi uszami jest dla masy osób (zarówno dzieci, jak i osób dorosłych) kłopotem, który często niedobrze oddziałuje na wszystkie strony codzienności.

pacjenci nie rzadko skarżą się na obniżone poczucie własnej wartości, złe nastawienie do towarzyskich wypraw, trudności z nawiązywaniem kolejnych znajomości, a w przypadku dzieci i nastolatków są ponadto niezadowalające oceny w szkole i odcięcie od równolatków. Historia operacji jakim jest operacja uszu sięga XIX wieku, kiedy to jeden z zachodnich chirurgów - Johann Friendrich Dieffenbach dokonał po raz pierwszy korekcji małżowin usznych (był to jednak zabieg zrobiony po urazie uszu).

Natomiast zabieg korekty uszu ze względów wyglądu został po raz pierwszy wykonany w 1881 roku w dwóch etapach.

jednak w 1890 roku zaktualizowano wykorzystane techniki tak, aby blizna po przeprowadzeniu zabiegu była bardzo mało zauważalna.

Podstawową kwestią przed przeprowadzeniem operacji korekcji uszu jest oczywiście konsultacja z lekarzem lub otolaryngologiem, który kwalifikuje chorego do operacji korekcji małżowin usznych.

Głównym czynnikiem kwalifikującym do zabiegu korekcji uszu są widoczne odchylenia od anatomicznego kształtu i położenia małżowin usznych. Zabieg powinien być wykonywany u ludzi, u których wada powoduje duże zmniejszenie komfortu życia, problemy z adaptacją z ludźmi czy kłopoty zawodowe w kontekście zawodów, w których wymagane jest zakładanie technicznego nakrycia głowy - hełmu czy kasku..


<< Poprzedni
Następny >>